Starosti a radosti jednej veľkej rodiny II

Autor: Zuzana Dubcová *zuz* | 25.7.2011 o 9:30 | Karma článku: 12,12 | Prečítané:  1552x

Mám kamošku Majku. S manželom – Patrikom sa rozhodli zostať bývať vo veľkom rodinnom dome spolu s Patrikovými rodičmi a jeho starými rodičmi. Majka nebýva na Slovensku,preto sa novinky dozvedám väčšinou mailom,alebo telefonicky.  

Ako dedko trávu kosil.

Svokrovci majú po päťdesiatke,ale sú to celkom moderní ľudia. Preto súhlasili,že záhradu rozdelíme tak,aby väčšia časť bola okrasná a menšia, vzadu - úžitková. Máme tam aj zopár ovocných stromov - dedkova vášeň. O záhradu sa starajú svokrovci,my sa väčšinou len cez víkend pridáme ak treba popolievať alebo pokosiť,pripadne vyplieť. Asi pred rokom svokor dovliekol k nám pani,čo sa zaoberá záhradnou architektúrou. Svokra samozrejme najprv mrmlala,že ktovie načo a koľko to zas bude stáť. Ale keď pani architektka pozrela na záhradu a začala kresliť na papier prvé skice, zmenila názor. A keď potom pri kávičke zistila,že to nakoniec ani tak veľa nebude stáť, hneď si s Helčou potykala.

Trvalo to viac ako rok, kým sa to podarilo. Dedko s babkou mali zákaz chytať pracovné náradie do ruky. Bola to svokrova pýcha. On to vybavil, on zháňal rastlinky a kríky. On sadil presne podľa nákresu Heleny. To,že polievala svokra ( každý večer) to nie je podstatné. On kosil trávu každý druhý týždeň na rovnakú dĺžku. On povysýpal kamienkami každý jeden chodník. (že sme ich od rieky vláčili skoro mesiac je vedľajšie).

Až prišlo leto a dovolenka. Polievanie je nastavené na každý druhý deň ráno. Keby sa niečo stalo s vodou,skontroluj ventily. Ak sa tam dostane piesok, môže potrhať hadice. Ano. Dobre, prikyvoval môj muž ale myslel na niečo celkom iné. Čakalo nás 10 dní. Rodičovská dovolenka! Prvá po 7 rokoch,čo sme spolu! Aj na tú sme sa museli spojiť s Paťovými súrodencami a jednoducho tam starkých vystrnadiť. Babka s dedkom sú v pohode. Obedy im nosia z družstva,akurát večer skontrolujeme,či sú doma. Pohodka!

V sobotu ráno sa zobudím na divné zvuky. Také kššš  kššš  kššš ..... chvíľu premýšľam,čo to asi môže byť. Paťo .... aaano miláčik ... počuješ to? Čo to je? Objíma ma,ale mne to nedá. Prejdem k oknu.

Babka v nočnej košeli s rozpustenými  vlasmi, v ruke hrable. Dedko v trenírkach s kosou. No pohľad pre bohov. Okolo nich božie dopustenie. Svokrova trávička kosená na výšku 4,5 cm je preč. Sem tam je vidno tmavú zeminu. Chodníčky z troch druhov kamienkov sú plné posekanej trávy. Babička sa blíži práve k jazierku a hrabe z neho lekno. Práve kvitne. Svokor zaň zaplatil skoro tisícku,ale to je tajomstvo. Ježišikriste. Poviem len a Patrik je jedným skokom pri mne. Druhým skokom je v záhrade a skoro sa musí pobiť s dedkom o kosu. V tej rýchlosti zabudol,že je len v tričku. Slipy si vyzliekol tesne pred mojim povzdychom.

Babička si to samozrejme všimne a zjačí na celú ulicu. Vybehne suseda,ktorá je nominovaná na druhú kontrolu. Patrik jej v rozčúlení vysvetľuje čo sa stalo. Rozhadzuje rukami a názorne predvádza ako to bolo. Karlička chvíľu len tak stojí a potom namieri na neho prst. A začne sa hurónsky smiať. Ja s ňou. Trvá asi desať sekúnd, kým to pochopí aj on.

Dva dni odmietal vyjsť z domu. Bol to ten najkrajší júnový víkend v tom roku. Potom pršalo skoro celé prázdniny. Tráva dorástla koncom mesiaca, lekno dostal svokor k meninám. A náradie sme zamkli na visiaci zámok. Ale naposledy si vraj dedko požičiaval od Karličky pílku. Našťastie, nemohla ju nájsť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?